Hollanda’daki konut krizi büyüyor!

Son zamanlarda Türkiye’de de büyük bir tartışmaya neden olan kira yükselişi ve konut krizinin bir benzeri Hollanda’da da görülüyor. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; Hollanda’da hızla yükselen kiralar ve konut sıkıntısı sebebiyle protestolar sürüyor.

Geçtiğimiz ay Amsterdam’da 15 bin kişi sokağa çıkmış ve kentte yaşanan konut krizine karşı protesto düzenlemişti. Bu gösteriden birkaç hafta sonra ise önceki gün Hollanda’nın popüler şehirlerinden Rotterdam’da binlerce gösterici sokaklara çıktı.

Hollanda'daki konut krizi büyüyor!

Devletin konut politikasını, hızla yükselen kiraları ve uygun konuta erişilememesini protesto eden grup Erasmus Köprüsü civarında toplandı. Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı ve Woonopstand adı verilen yürüyüşe ise Hollanda polisinin sert müdahalesi oldu.

50 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sosyal medyada paylaşılan videolarda polislerin bazı göstericilere cop ile vurduğu belirlenirken, göstericilerin polisten kaçtığı anlar da kaydedildi. Hollanda medyası en az 50 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. “Herkese ev, kâr değil” sloganıyla toplanan göstericilerin hakaret, yasa dışı silah taşıma ve olay çıkarma suçlarıyla gözaltına alındığına dikkat çekildi.

Hollanda

Gösteriyi organize eden isimlerden olan Sander van der Kraan, yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada “İnsanlar şimdi ev bulamamalarının ya da bir eve paralarının yetmemesinin kendi hataları olmadığını anladı. Onlar uzun yıllardır devam eden neoliberal politikanın kurbanı oldular” ifadelerini kullandı.

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak